Juwenaliowe podsumowanie roku 2018

Z końcem roku i początkiem nowego nadchodzi czas pewnego rodzaju nostalgii, podsumowania. Co osiągnęliśmy, zrobiliśmy co jeszcze mamy w planach. Z racji tego i my nie mogliśmy sobie odmówić, aby podsumować tegoroczne dokonania muzyczne gwiazd, które mieliśmy okazję gościć na naszej juwenaliowej scenie. A uwierzcie – wiele się u nich działo. Jeżeli nie byliście jakimś cudem na bieżąco z ich poczynaniami – oto jesteśmy i przychodzimy Wam z odpowiedzią.

STYCZEŃ

Pamiętacie jeszcze naszego headlinera z 2018 roku? Mówimy oczywiście o R3HABie, który według DJ MAG w 2018 roku wylądował na 12 miejscu w rankingu najpopularniejszych DJ-ów. 26. stycznia na YouTube trafia jego najbardziej rozpoznawalny utwór, czyli “Lullaby”, który 10. maja mogliście usłyszeć na żywo na terenie naszego kampusu!

W styczniu także powód do świętowania miał Paluch, gwiazda goszcząca na naszych juwenaliach w 2017 roku. W ostatni dzień tego miesiąca platyną pokrywa się Złota Owca, czyli 10. płyta w karierze artysty.

LUTY

Luty rozpoczyna się od trasy koncertowej promującej “Nowy Kolor” Otsochodzi, artysty, który odwiedził nas na Juwenaliach UEK w 2018 roku. “Nowy Kolor”, czyli płyta wydana w 2017r. wprowadziła Młodego Janka w mainstream.

23 lutego O.S.T.R wydaje po dwóch latach piętnastą w swoim dorobku płytę “W drodze po szczęście”. Okazała się ona na tyle wielkim sukcesem, że tydzień przed premierą zyskała status Złotej Płyty. Album nagrany jest w różnorodnych stylach, ale widać w nich dojrzałość i ugruntowanie artysty. Przekazuje ona wartości ważne dla “Ostrego”, większy spokój ducha a także przemianę, która nastąpiła nie tylko w jego życiu prywatnym, ale i zawodowym.

MARZEC

Marzec okazuje się kolejnym dobrym dla Palucha miesiącem – jego 9. płyta “Ostatni krzyk osiedla” pokrywa się aż potrójną platyną, czyli jej sprzedany nakład przekroczył 95 tysięcy!

16 marca po dwóch latach Ten Typ Mes wydaje swój 7 krążek pt. “RAPERSAMPLER”. Według krytyków płyta ta jest doskonałym balansem między dwiema ostatnimi płytami artysty. Mowa tutaj o “AŁA” oraz “Trzeba było zostać dresiarzem”. Mamy tutaj trochę wątków autobiograficznych, np. w najbardziej docenianym utworze z płyty “Krzyczał na synka”. Niektórzy krytycy nazywają najnowsze dzieło Mesa, najlepszym jak do tej pory w jego dorobku. My serdecznie zachęcamy do wyrobienia własnej opinii i przesłuchania jej (jeśli tego jeszcze nie zrobiliście jakimś cudem).

W marcu także ze świeżutką płytą wracają do nas Dwa Sławy. „Coś przerywa” to już 7. płyta w karierze chłopaków. Jak zwykle nie zawodzą oni swoich fanów i za zasłoną lekkich podkładów przekazują w ponadprzeciętny sposób ciężkie liryczne prawdy.

“Szprycer” Taco Hemingway’a, który występował na naszej scenie w 2016 roku, uzyskał tytuł Platynowej Płyty.

KWIECIEŃ

Kwiecień okazał się bardzo ważnym miesiącem dla dwójki artystów goszczących na naszej scenie. Ich fani pewnie się domyślają o kim mowa, dla tych niewtajemniczonych mówimy oczywiście o Taco Hemingway’u oraz Quebonafide, którzy postanowili wszystkich zaskoczyć i stworzyć duet Taconafide. Co więcej, wydali dwie płyty: Soma 0,5 mg oraz 0,25 mg, które okazały się ogromnym sukcesem. Mniej niż tydzień po premierze rozpoczęli także swoją trasę koncertową, na którą bilety rozeszły się w rekordowym tempie i to jeszcze przed wydaniem krążka. Nie da się ukryć, kwiecień to był ich miesiąc!

24 kwietnia odbyła się Gala Fryderyków, czyli przyznanie najważniejszych nagród polskiego środowiska za rok 2017. Nie zabrakło tam też naszych gwiazd. W kategorii album roku nominowany był O.S.T.R „MTV Unplugged: Autentycznie”, nagrodę w tej kategorii otrzymał Taco Hemingway za „Szprycer”. W kategorii “Album roku – alternatywa” nominację otrzymało Mikromusic (gwiazda Juwenaliów UEK 2017). Bovska otrzymała natomiast nominację za płytę Pysk w kategorii “Album roku – elektronika”.

MAJ

10 maja mogliście się bawić wspólnie z nami na długo wyczekiwanych Juwenaliach UEK. Gościliśmy na nich Otsochodzi, Dwa Sławy, O.S.T.R, Xxanaxx, Skytech&Fafaq oraz R3HAB jako naszego headlinera. W ten jeden dzień roku kampus naszej Uczelni zamienił się w pole festiwalowe i przez cały dzień brzmiała muzyka najwyższych lotów. Konferansjerem był niezastąpiony Karol Paciorek znany m.in. z kanału “Lekko Stronniczy”.

CZERWIEC

Na początku czerwca miał miejsce Orange Warsaw Festival, jeden z najbardziej znanych festiwali muzycznych w Polsce. Pewnie niejedna osoba to czytająca, miała okazję brać w nim udział. Na OWF nie zabrakło też gwiazd grających u nas – Taco oraz O.S.T.R uświetnili coroczny warszawski festiwal.

LIPIEC

Po Orange Warsaw nastała kolej na Openera, czyli kolejny festiwal muzyczny, znany nie tylko w Polsce, który jak co roku miał swoje miejsce w Gdyni. Tam oczywiście nie zabrakło gwiazd Juwenaliów UEK. Na “Opku” wystąpił Otsochodzi oraz duet Taco i Quebo, czyli wcześniej wspomniane Taconafide.

Po sukcesie Taconafide, Filip postanowił jednak nie zwalniać tempa. 13. lipca zrobił wakacyjny prezent swoim fanom, a nawet dwa. Wtedy w typowym dla siebie stylu (czyli bez zapowiedzi) na światło dzienne wyszła płyta „Café Belga” oraz epka „Flagey”. Jak zwykle możemy tutaj wsłuchać się w niebanalny styl Taco, który pomimo zmian na przestrzeni lat nie zatracił swego niepowtarzalnego uroku.

Od 20 do 28 lipca miejsce miał najbardziej znany muzyczny festiwal muzyki elektronicznej w Europie, czyli Tomorrowland. Pewnie zastanawiacie się, co ma to wspólnego z naszymi Juwenaliami. Tak się składa, że nasz headliner z 2017 roku miał okazję występować na tym wydarzeniu! O kim mowa? Przypominamy, chodzi o Lost Frequencies!

https://www.youtube.com/watch?v=Cv_-m6HJVnw&t=2237s

SIERPIEŃ

Końcem sierpnia, a dokładniej 24, R3HAB wydaje swój drugi studyjny album “The Wave”, który przez krytyków nazywany jest nawet arcydziełem muzyki elektronicznej. Sam R3HAB jest zdania, że jego płyta jest o emocjach i uczuciach, które możemy doświadczać w życiu. Nie potrzeba wiele, żeby zostać uderzonym przez “nową falę”. Płyta zdaniem artysty zawiera utwory na każdy nastrój, a tworzenie jej było dla niego niezapomnianą i wyjątkową przygodą.

W ostatni dzień sierpnia Xxanaxx wydaje singiel “Ciepło”, który zapowiada nową płytę. „Ciepło” prezentuje to, co dla XXANAXX najbardziej charakterystyczne: mięsiste, przestrzenne brzmienia dopełnione wyjątkowo zmysłowym wokalem.

WRZESIEŃ

Prawie po 3 latach The Dumplings wydają 21. września swoją 3. płytę “Raj”. Jest to idealny przykład, że mniej znaczy więcej – płyta zawiera 8 utworów, ale dopracowanych do ostatniego dźwięku oraz słowa. Ta płyta jest także o tyle inna od poprzednich, że wszystkie piosenki są napisane w języku polskim. Nie da się ukryć, jest to płyta mocno elektroniczna, ale nie brakuje tutaj także spokojniejszych lirycznych utworów, takich jak „Frank” czy „Przykro mi”. Podsumowując, The Dumplings kolejny raz nie zawodzą i tylko ukazują, jak przez trzy lata ich styl się ugruntował i uformował.

Końcem września nasza gwiazda Juwenaliów UEK 2017 także postanowiła wydać coś po 3 latach. Mowa tutaj o Zeusie – 28. września wychodzi “Zeus. To pomyłka” oraz epka “Zeus. Nie w formie”. Artysta w „Zeus. To pomyłka” jak zwykle w typowym dla siebie stylu nawija w sposób dosadny, nie brak tu rymów. Zeus kolejny raz udowadnia, że umie na bicie płynąć wieloma stylami.

PAŹDZIERNIK

5 października wychodzi trzeci studyjny album Bovskiej – “Kęsy”. Piosenkarka prezentuje charakterystyczną dla siebie estetykę, pojawiają się też nowe brzmienia, których nie było wcześniej. Jest to powiew świeżości oraz lekkości w październikowe szare dni.

8 października 20-lecie obchodziła jedna z największych i najbardziej rozpoznawalnych wytwórni muzycznych w Polsce, czyli Asfalt Records. Jest to rodzima wytwórnia Otsochodzi, Taco Hemingwaya czy Ostrego, o których wcześniej już niemało Wam pisaliśmy. Z tej okazji wytwórnia postanowiła zorganizować koncert, który odbył się 15. grudnia i gościł największe gwiazdy labelu.

24 października potrójną platyną pokrywa się “Egzotyka” Quebonafide oraz Soma 0,5mg Taconafide.

LISTOPAD

4 listopada najgłośniejszy duet 2018 roku, czyli Taconafide, zostaje nominowany do MTV Europe Music Awards w kategorii “Najlepszy polski wykonawca”. Jest to wielkie wyróżnienie i docenienie pracy dwójki artystów.

7 listopada “W Drodze Po Szczęście” Ostrego pokrywa się potrójną platyną. Tego samego dnia „Café Belga” Taco Hemingway’a zdobywa tytuł platynowej płyty.

GRUDZIEŃ

Na początku grudnia Spotify wydaje ranking najchętniej słuchanych polskich artystów za granicą. Możemy tutaj odnaleźć 3 gwiazdy, które występowały na naszej scenie: Skytech, Taco Hemingway oraz Quebonafide. Co ciekawsze, znajdują się oni w pierwszej dziesiątce rankingu.

Jak już mogliście dostrzec, ten rok był wyjątkowo udany dla Palucha. Jednak artysta nie spoczywa na laurach i 7. grudnia wydaje kolejny krążek-  “Czerwony dywan”. Na tej płycie Paluch uderza w “newschool” i uleganie modzie zagranicznej w tworzeniu muzyki. Przekazuje takie prawdy jak dochodzenie do bogactwa poprzez ciężką pracę i zaangażowanie.

Dodatkowo, prawie dwa tygodnie później „Czerwony dywan” pokrywa się platyną!

11 grudnia wychodzi preorder “Miłość” Otsochodzi. Po wielkim sukcesie Nowego Koloru, który zdecydowanie wprowadził Młodego Jana w mainstream, czas na kolejną już trzecią płytę. W tym czasie wyszły trzy utwory z nowej płyty: ”Nigdy już nie będzie jak kiedyś”, “Dla mnie”, “Nagrania (00:37)”.

Cztery dni później, na koncercie z okazji wcześniej wspomnianego 20-lecia Asfalt Records zostaje ogłoszona informacja, o tym, że “Nowy Kolor” pokrywa się platyną. Jest to pierwszy tak duży sukces młodego artysty i mamy oczywiście nadzieję, że nie ostatni.

Niezaprzeczalnie to był pracowity rok dla wielu artystów, których mieliśmy okazję gościć na scenie juwenaliowej na przełomie ostatnich kilku lat. Z całego serca trzymamy za nich kciuki i życzymy, aby nadchodzący rok był dla nich nawet bardziej owocny i udany jak kończący się 2018.