Juwenaliowe podsumowanie 2016 roku

Styczeń to dobry czas, aby podsumować to co działo się do końca ubiegłego roku w świecie muzyki. W tym wypadku będzie to podsumowanie wyjątkowe. Skupimy się tylko i wyłącznie na działalności zespołów i artystów występujących w trakcie Koncertu Głównego Juwenaliów UEK 2016. Prześledzimy ich najnowsze single, albumy i najlepsze koncerty mijającego roku.

 

Zaczniemy od naszego headliner’a czyli Sigmy! Duet po wydaniu w 2015 roku bardzo energetycznego albumu “Life” w 2016 skoncentrował się głównie na trasie koncertowej. Ich koncerty wszędzie odbierane były bardzo pozytywnie i za każdym razem przepełnione ogromną ilością efektów specjalnych. Przy okazji Juwenaliów UEK Sigma zagrał swój koncert przed ośmio tysięczną publicznością w Krakowie. Oprócz występu Sigmy na Juwenaliach UEK bardzo głośno było o ich koncercie w lipcu na Audioriver – festiwalu muzyki elektronicznej w Płocku. W trakcie tych występów publiczność miała okazję bawić się do takich utworów jak „Nobody To Love”, „Changing” czy „Coming Home”. Ich występy zaliczane były do najlepszych i najważniejszych przy okazji wyżej wymienionych imprez. Z nowości, 20 maja premierowo ukazał się owoc współpracy Sigmy z angielskim zespołem Take That, czyli utwór “Cry”.  Piosenka promowała reedycję albumu Take That “III”, który oryginalnie ukazał się w grudniu 2014 roku. Ciekawostką z życiorysu Sigmy jest też udział Millie Bobby Brown, aktorki znanej z serialu “Stranger Things” w teledysku duetu do singla “Find Me”. Ów klip opisywany jest jako emocjonalna podróż przez miasto, a w nagraniu brytyjski duet wspiera indie popowa artystka, Birdy.

 

Jako drugi podsumujemy rok w wykonaniu Taco Hemingway’a. Artysta jest u szczytu swojej popularności, znany chyba wszystkim fanom dobrego, polskiego rapu. W jego nieco ponad 2-letniej karierze Filip ciągle zaskakuje coraz to lepszymi kompozycjami. Ceniony jest za świetne, ambitne teksty i za doskonałą oprawę muzyczną tworzącą jego niepowtarzalny styl. Taco zjechał pół Polski w trakcie swojej trasy koncertowej i co najważniejsze w maju zagrał na naszych Juwenaliach. Wszyscy wówczas zadawali sobie pytanie “kiedy nowa płyta?”, “kiedy kolejne single?”. Polski Hemingway nie zawiódł. Na początku lipca gdy rozpoczynały się wakacje, Taco zaskoczył wszystkich wyśmienitym singlem “Deszcz na betonie”. Raper zabiera nas ze sobą w intrygującą podróż pociągiem przy akompaniamencie klimatycznych bitów od Rumaka. Zapowiadał wtedy, że trwają wzmożone prace nad pierwszym w ich historii longplay’em “Marmur”, zapraszając tymczasowo do wysłuchania nowej epki “Wosk”. Świeży materiał nie zawiódł. Sam artysta napisał o “Marmurze”, że to “słuchowiskowa rap płyta, której bohater, enigmatycznie nazwany SZCZEŚNIAKIEM, zostaje wbrew swojej woli zameldowany w tajemniczym trójmiejskim hotelu.” Za ich dokonania Taco wraz z Rumakiem zostali nominowani w plebiscycie Paszporty Polityki w kategorii Muzyka Popularna.

 

Mikromusic to trzeci zespół, który wystąpił na juwenaliowej scenie w 2016 roku. Istnieją od 2002 roku i przez ten czas wydali 5 albumów studyjnych oraz 2 albumy koncertowe. Ogromną popularność przyniósł im utwór “Takiego chłopaka” wyświetlany na Youtubie kilkanaście milionów razy. W roku 2016 Mikromusic wydali ciepło przyjęty album koncertowy o nazwie “Mikromusic w kwietniu”. Znalazł się on w rankingu na blogu Axun Arts na 8 pozycji w kategorii najlepsza płyta koncertowa roku. Wydanie jest dwupłytowe i zostało nagrane, jak sama nazwa wskazuje, w trakcie kwietniowych koncertów zespołu. Gościnnie w trasie towarzyszył zespołowi Skubas, którego również możemy usłyszeć na drugim krążku w utworze “Szarość”. Ponadto w albumie znajdują się wykonania koncertowe wszystkich utworów z wydanej rok wcześniej płyty “Matka i żony” oraz kilku z “Sova” i “Piękny Koniec”.

 

Czy pamiętacie jeszcze rewelacyjny koncert Te-Trisa na Juwe? Był przepełniony niesamowitą energią także dlatego, że Te-Tris był już u nas gościem na Wyborach Najmilszych w 2014 roku. Wydaje nam się, że polubił naszą krakowską publiczność i lubi do nas wracać. To świetny człowiek i doskonały artysta. Pod koniec 2015 roku wydał album zatytułowany “Definitywnie”. Muzyczne kompozycje są autorstwa samego Te-Trisa, a za koprodukcję odpowiadał Sir Mich. Do jego kawałków z tej płyty bawiły się tysiące fanów na Juwenaliach UEK i na wielu innych festiwalach hip-hopowych w kraju. Wartym odnotowania występem Te-Trisa w 2016 roku był jego udział w rzeszowskiej imprezie Art Celebration. 4-ta edycja wydarzenia po raz kolejny pokazała, jakie zmiany następują na przestrzeni lat w kształtowaniu muzyki rytmicznej. Te-tris wziął wówczas udział w koncercie “History of the Rhythm” u boku takich artystów jak Ten Typ Mes, Michał Urbaniak czy Kasia Rościńska. Z ciekawostek, Te-Tris wystąpił w bardzo dobitnej i głośnej kampanii zorganizowanej przez Generalny Inspektorat Sanitarny walczącej przeciwko atakom kleszczy. Rewelacyjny klip zrobiony w świetnym stylu przyćmił niejedną muzyczną premierę!

 

Na naszej scenie w 2016 roku wystąpił jeszcze jeden zespół. The Flatmind czyli Zwycięzcy Przeglądu Kapel Rockowych UEK otworzyli Koncert Główny, a już w tym roku wydają swoją debiutancką płytę. Życzymy im wielu sukcesów i pozytywnego odbioru pierwszego albumu!

 

I to już koniec. Rok 2016 przepełniony był wieloma muzycznymi uniesieniami i ciekawymi odkryciami. Co przyniesie nowy rok? Czekamy z niecierpliwością. Jedno jest pewne – na Juwenaliach UEK 2017 usłyszycie kolejną porcję dobrej muzyki, o której będziemy mogli wspominać wielokrotnie. Nie tylko przy okazji tego typu podsumowań.