Juwenaliowe podsumowanie 2017 roku

Rok 2017 już za nami. Dla Juwenaliów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie był to rok muzycznych sukcesów. Zapraszamy Was do przeglądu muzycznych wydarzeń, które towarzyszyły nam przez ostatnie 12 miesięcy. 

STYCZEŃ
Nowy Rok przywitaliśmy hucznie z kolejnymi postanowieniami i nadziejami na sukces nadchodzącej edycji studenckiego święta. Jednak nic tak nie cieszy, jak dobre informacje ze strony naszych gwiazd. Grupa Modestep, którą mieliśmy okazję gościć w 2012 roku, wydała singiel „Living for the Weekend”. Styczeń przyniósł nam również nowy album od duetu Dwa Sławy pt. „Dandys Flow”, gwiazdy Wyborów Najmilszych w 2015 roku.

LUTY
Luty, jak dobrze wiemy, jest miesiącem studenckich zmagań z sesją. Ciekawe ilu studentów UEK-u przygotowując się do nadchodzących egzaminów, słuchało „Jak na ironię” – utworu Kubana promującego debiutancki album „Myślisz Jeszcze?”. My myślimy, że Wybory Najmilszych UEK 2016, jak i pierwszy krążek gościa tamtego wieczoru możemy uznać za udane.

MARZEC
Marzec kojarzy się z Dniem Kobiet, dlatego też w naszym podsumowaniu nie mogło zabraknąć wyjątkowej kobiety. Swoją premierę w marcu ma album pt. „Pysk” Bovskiej, gwiazdy Perła Juwenalia UEK 2017. Do tej pory nie możemy przejść koło tej płyty obojętnie! W marcu odbył się też wyjątkowy koncert w Zabrzu. W Kopalni Guido swój materiał zaprezentowała grupa Myslovitz, aż 320 metrów pod ziemią. Imponujące, jak ich wyprzedany koncert podczas Przeglądu Kapel Rockowych UEK 2016.

KWIECIEŃ
Wiosna dała się nam we znaki, a wraz z nią nowy krążek Parova Stelara „The Burning Spider”. Płyta ta z pewnością przywróciła wielu osobom emocje, jakie towarzyszyły podczas koncertu na Juwenaliach w 2011 roku. Kwiecień będzie bardzo miło wspominał Piotr Zioła – gość specjalny tegorocznego Przeglądu Kapel Rockowych. Wszystko to za sprawą otrzymanego Fryderyka w kategorii „Fonograficzny Debiut Roku”. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

MAJ
Maj zdominowała kolejna edycja Juwenaliów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. 2 sceny na Koncercie Głównym, 11 gwiazd muzycznych podczas wszystkich wydarzeń, 7 projektów tematycznych poprzedzających finał i co warte podkreślenia wyprzedany Koncert Główny. Z niedowierzaniem patrzyliśmy jak ostatnie bilety, zostają sprzedane. Z roku na rok coraz bardziej przypominamy profesjonalny festiwal muzyczny, a to wszystko dzięki Wam. Mamy nadzieję, że X edycja okaże się równie emocjonująca, zwłaszcza że szykujemy dla Was sporo niespodzianek, o których dowiecie się już niebawem.

CZERWIEC

Skoro już poruszyliśmy temat festiwalów muzycznych, to warto wspomnieć o tegorocznym Open’erze, na którym zespół The Dumplings przygotował specjalną atrakcję dla zgromadzonej publiczności. Koncert symfoniczny z udziałem orkiestry. Koncert ten zapoczątkował całą trasę po Polsce w takiej wersji. Czerwiec był pracowity dla kolejnej gwiazdy naszej imprezy z 2017 roku. Quebonafide wydał swój drugi album zatytułowany „Egzotyka”. Początek wakacji otworzył brytyjski duet Sigma, którego gościliśmy w 2016 roku. Tym razem towarzyszyła im Ella Eyre, a owocem ich pracy był singiel „Came Here for Love”.

LIPIEC
Lipiec to początek kolejnej edycji Męskiego Grania. Tym razem do grona artystów dołączyli nasi dobrzy znajomi z zespołu Kamp!, których gościliśmy na Kampusie UEK w 2013 roku. Miesiąc ten był dla nich podwójnie ważny ze względu na promocję singla „Turn my back on you”. Skoro już wspomnieliśmy o trasie Męskie Granie, to nie może tutaj zabraknąć Brodki. Gwiazda w 2012 roku wystąpiła na Koncercie Głównym Juwenaliów UEK. Tym razem wraz z Piotrem Roguckim i Tomaszem Organkiem stanowili genialne trio podczas wakacyjnej trasy festiwalowej.

SIERPIEŃ
Kiedy nasza skóra w sierpniu pachniała „jak ostatnie dni wakacji”, nadszedł czas na nowy materiał od Taco Hemingwaya. Album „Szprycer” umilał nam wakacje i przypominał o świetnym koncercie z 2016 roku, kiedy to Taco odwiedził UEK. Warto też wspomnieć, że raper w tym roku zagrał koncert na Openerze na Main Stage. Chylimy czoła Panie Szcześniak!

WRZESIEŃ
Pozostajemy nadal przy polskim hip-hopie, a to za sprawą Piotra Szmidta, znanego bardziej jako Ten Typ Mes. We wrześniu wydał on jako pierwszy w Polsce teledysk kręcony ujęciem kamery 360°, bez dubli i cięć, w dodatku na żywo. Wiedzieliśmy po tegorocznym koncercie, że potrafi zaskakiwać i kolejny raz się to mu udało. Ten miesiąc to także premiera albumu „Gatunek L” artysty, który grał u nas dwukrotnie w 2013 i 2014 roku. Mowa oczywiście o Grubsonie. Polecamy również tę płytę.

PAŹDZIERNIK
W październiku powróciliśmy na nasz Uniwersytet, otwierając nowy rok akademicki, kiedy pojawił się nowy ranking DJ MAG, a w nim headliner tegorocznej imprezy – Lost Frequencies, który uplasował się na 26 miejscu. Jesteśmy z tego powodu bardzo dumni i nadal będziemy śledzić karierę młodego Belga z dużym zainteresowaniem.

LISTOPAD
Listopad przyniósł nam dwie premiery albumów. Pierwszą z nich jest płyta naszych gości z 2016 roku, zespołu Mikromusic o tytule „Tak mi się nie chce”. Drugą z nich była „Złota Owca” wydana przez Palucha. To już 10 solowy album rapera. Tym bardziej cieszymy się, że w tym roku mogliśmy go oglądać na Juwenaliach UEK-u.

GRUDZIEŃ
Nadszedł czas na ostatni miesiąc naszego podsumowania. W grudniu Te-Tris we współpracy z Sospecial wydali EP-kę o tytule „Specialite”. Oprócz gwiazdy z 2016 roku premierę płyty miał długo nieobecny zespół Muchy. Tym razem był to soundtrack do filmu „Reakcja Łańcuchowa”. Muchy wystąpiły na Koncercie Głównym w 2013 roku oraz Przeglądzie Kapel Rockowych w 2014 roku.
Rok 2017 był dla nas, jak i artystów pasmem sukcesów. Jaka będzie kolejna edycja studenckiego święta na UEK-u? To się okaże w maju. Jedno możemy obiecać, X edycja będzie wyjątkowa! Widzimy się w maju!

Przemysław Łata